Gjumi mirë është shumë i rëndësishëm për të mbajtur një gjendje të mirë shëndetësore: një gjumë i mirë shmang lodhjen, nervozizmin dhe papërsosmëritë por mbi të gjitha lejon funksionimin e duhur të sistemit imunitar, duke zvogëluar rrezikun e kontraktimit të infeksioneve ose sëmundjeve në përgjithësi.

Gjumi është një aktivitet fiziologjik i domosdoshëm për mbijetesë, i cili na lejon të rikuperojmë energjitë psikike dhe fizike të kaluara gjatë ditës, përfitimet janë të dukshme dhe megjithatë për shkak të zakoneve të gabuara ose stresit, ndaj të cilit na paraqet jeta, për shumë njerëz gjumi nuk është aq qetësues dhe relaksues siç duhet të jetë, veçanërisht në disa faza të jetës.
Pse është e rëndësishme për të pushuar si duhet? Dhe cilat janë mjetet juridike për të fjetur mirë? Dhe 'ajo që ne do të përpiqemi për të sqaruar në anë të një udhëtim të shkurtër plot me këshilla se si, çfarë dhe si ju keni për të fjetur të zgjoheni me të vërtetë refreshed.

Pse është e rëndësishme për të fjetur mirë?

Ndërgjegjësimi për rëndësinë e pjesës tjetër ndihmon për të kuptuar nevojën për të trajtuar këtë aktivitet në çdo qenie njerëzore merr, mesatarisht, rreth një e treta e të gjithë jetës së tij.
Një gjumë i mirë është përdorur nga trupi për rigjenerimin.
Gjatë gjumit të thellë, faza e katërt e fazës jo REM, gjëndrra e hipofizës prodhon hormon të rritjes, përmes të cilit organizmi eliminon mbeturinave toksike dhe rindërton qelizat që vdesin çdo ditë.
Ajo shërben sistemin qendror nervor për të rregulluar kujtesën.
Gjatë REM fazës së dyqane trurit dhe fiksuar atë që ai e ka mësuar gjatë ditës.
Ajo ka nevojë për mendje për të shkarkuar të gjitha tensionet e psikike.
Truri, në fakt, me anë të ëndrrave, relakson dhe qetëson ankthin akumuluar gjatë ditës.

Sa ore keni për të fjetur, sepse përfitimet e gjumit janë më të larta?

gjumë-bene_1.png_650Që fle ka arkitekturë shumë të veçantë është për të larguar besimin se ajo nuk është aq e rëndësishme sa ju fle, por si. Edhe pse ka nga ata që ndihen të çlodhur fjetur më pak orë se të tjerët, ka disa kohë minimale që duhet të respektohet. Gjumi Fakti përbëhet nga dy faza, atë REM dhe jo REM, e cila nga ana paraqet katër faza të ndryshme.
Normalisht ai kalon nga REM gjumi në katër faza të gjumit jo-REM, dhe çdo fazë ka funksione të veçanta. Për të siguruar që të gjitha fazat mund të realizohet, dhe pastaj të dy fizike që mendja mund të rigjenerohet, ajo kërkon një gabim të caktuar kohe duke filluar mesatarisht nga 7 deri në 8 orë.
Megjithatë, koha e kaluar duke fjetur dhe sa një person ndjen rifreskohen pas zgjimit, është ndikuar nga shumë faktorë:

 • orë e rekomanduara sipas moshës: bebet zakonisht flenë shumë orë: foshnjat fle
  Në fakt, 15 deri në 16 orë, ndërsa në dhjetë vitet nevojë për 10 orë gjumë. si një
  të rriturit kanë nevojë për 7 8 orë, të moshuarit mund të jetë e mjaftueshme vetëm 6/7 orë gjumë.
 • Faktorët emocional: niveli i eksitim dhe stresi.
 • Ushqimi: Disa substanca apo aditivëve në ushqime të tilla si caffeine, erëza dhe glutamate munden
  ndikojnë në gjumë.
 • Përdorimi i barnave: Disa medikamente shkaktojnë faktin qenët i përgjumur, të tjerët të shqetësojnë gjumin.

Fjetja e një numri të caktuar të orëve është pra një aspekt shumë i rëndësishëm për ruajtjen e një cilësie të mirë të jetës, por përveç sasisë, cilësia e gjumit duhet të jetë po aq e rëndësishme, e cila duhet të jetë e vazhdueshme dhe e pandërprerë në mënyrë që të ndjehen të freskët dhe të pushojnë pas zgjimit, si mendërisht ashtu edhe fizikisht .


Shkaqet e shqetësimeve të gjumit dhe këshillat për t'u marrë me to dhe pushimi më i mirë

Për fat të keq ju nuk mund gjithmonë të fle mirë, çrregullime të gjumit janë përtej se sa ju mendoni, të zakonshme për shumë njerëz, veçanërisht gratë, dhe mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm psikologjikë, të tilla si ankthi në që ka të bëjë diçka të rëndësishme ditën e ardhshme ose edhe nga faktorë sociale dhe të mjedisit, të tilla si një jastëk të pakëndshme ose të luajë një aktivitet sfiduese që përfshin përgjegjësi të rënda etj

Është e rëndësishme për të gjetur nëse ajo është dukuri sporadike pagjumësi ose sëmundje e vërtetë, në fakt, i pari pak janë shumë të zakonshme, është e lidhur shpesh me kushte të përkohshme dhe të veçanta dhe kanë tendencë për të arginarsi vetëm, në raste të tjera, nuk ka gjumë bëhet një e vërtetë sëmundja e tyre të tilla si pagjumësi, hypersomnia, sindromi apnea e gjumit, parasomnias, ose kundër të cilëve është e nevojshme për të ndërhyrë me mjete të veçanta.

pozicione-to-gjumit

Siç u tha, megjithatë, shumë shpesh pushimi i keq nuk është simptomë e patologjisë, por mund të jetë një shprehje e një çekuilibri të përkohshëm fizik ose psikologjik, në mënyrë që masa të vogla të jenë të mjaftueshme për t'u rikthyer në gjendjen fiziologjike natyrore të zgjuar të gjumit, le të shohim se cilat janë faktorët kryesorë që ndikojnë negativisht në gjumë .

 • Stresi dhe shqetësimi janë shkaqet kryesore të një gjumë të shqetësuar. Stresi ndikon në vështirësi në marrjen në gjumë dhe depresion në vazhdimësinë e saj. Stresi dhe ankthi aktivizuar gjëndër veshkave, një gjëndër endokrine që rrit prodhimin e kortizolit, një hormon që ndryshon marrëdhëniet e Normane sonnoveglia.
 • disa faktorë të mjedisit në gjendjen e dhoma gjumi, ndriçimi, The
  temperatura, apo nga zhurma dhe jo më pak nga një dyshek të keqe ose jastëk.
 • Të pasakta për shkak të mënyrë jetese i ulur dhe zakone të këqija të hahet.

Kur nuk qenë në gjendje të fle mirë varet në këtë lloj faktorësh mund të jenë të dobishme, dhe natyrisht për të përpiqen për të eliminuar shkakton, përdorni një shtesë natyrore si melatonin.

Rhythm sonnoveglia rregullt: roli i melatonin për gjumë në mënyrë paqësore

Melatonina është një hormon i prodhuar nga gjëndra pineale që rregullon ritmin cikadian të gjumit të zgjuar, i cili është ora jonë biologjike. Prodhimi i tij rritet me errësirën dhe zvogëlohet në mëngjes kur drita godet retinën që i dërgon sinjalin epifizës (gjëndrës pineale). Ka efekt qetësues dhe lejon trupin të pushojë. Duke pasur parasysh vetitë e tij, melatonina përdoret për të trajtuar çrregullimet e gjumit dhe për të kufizuar efektet e vonesës së avionit. Sipas studimeve të fundit, 3/5 mg melatoninë e marrë ditën e nisjes dhe për dy ose tre netë pas mbërritjes, mund të sjellë përfitime për ata që janë të ekspozuar ndaj këtyre variacioneve duke rregulluar ritmet fiziologjike në zonën e re të kohës. Plotësimi i melatoninës mund të jetë i dobishëm edhe për ata që kanë probleme me gjumin e mirë.


Këshilla për përmirësimin e cilësisë së gjumit

Deri më tani kemi theksuar rëndësinë e pushimit të rregullt dhe cilësor, thelbësor për
të përballesh me aktivitete normale ditore me vitalitetin e duhur, por është prej tyre që duhet të fillosh
eliminoni shkaqet që shqetësojnë vazhdimësinë dhe cilësinë e gjumit, kështu që le të shohim disa këshilla të dobishme për
fle me mire:

Hani si duhet. Për të fjetur mirë do të ishte e dobishme të preferoni, veçanërisht në mbrëmje, ushqim të lehtë,
të cilat përmbajnë triptofan një substancë natyrale relaksuese dhe vitaminë B6 e cila lehtëson thithjen e triptofanit. Dieta ideale pra duhet të jetë e pasur me peshk, qumësht, kos, bishtajore, fruta të thata, oriz, mish të bardhë dhe fruta. Në përgjithësi, frutat, perimet dhe kosi luajnë një rol të dyfish të rëndësishëm pasi ato përmbajnë kalium, mungesa e të cilit mund të jetë shkaku i pagjumësisë.

Eleminoni alkoolin dhe substancat emocionuese. Të gjitha alkoolet dhe pijet emocionuese si çaji, kafeja ose pijet energjike duhet të eliminohen plotësisht nga dieta juaj. Do të ishte gjithashtu e dobishme të mos pini duhan që kur
megjithatë, nikotina ka një efekt emocionues.

Bëni orë të rregullta. Për të rregulluar ritmin e gjumit të trupit, duhet të përpiqeni të shkoni
të flini dhe të ngriheni gjithmonë në të njëjtën kohë, pavarësisht sa keni fjetur në të vërtetë.

Krijoni një ambient të rehatshëm. Dhoma gjumi duhet të ketë ngjyra të buta në mure, të jetë brenda
penumbra dhe e heshtur dhe jo shumë e nxehtë apo shumë e ftohtë. Nëse zhurmat shqetësojnë gjumin mund të jetë e dobishme
përdorimi i prizave të veshit, në rast të zhurmave të jashtme të vazhdueshme, mund të jetë e nevojshme të veshësh muret
me materiale izoluese. Dhoma gjumi gjithashtu duhet të përdoret për të fjetur, pa ngrënë,
shikoni televizion ose kryeni aktivitete të tjera zgjimi.

gjumë-1024x635Zgjedhja e dyshekut. Shtë gjithashtu e rëndësishme të zgjedhim një dyshek ergonomik që nuk është as shumë i vështirë dhe as shumë i butë, i aftë të mbështesë trupin duke iu përshtatur atij dhe duke respektuar strukturën e trupit tonë.
Një dyshek i mirë, në të vërtetë, nuk duhet të fundosë trupin, ai duhet të japë mbështetjen e duhur për pjesët e ndryshme të trupit në mënyrë që të mos tendosë shpinën. Përveç kësaj, duhet të jetë hipoallergjik për të parandaluar formimin
të marimangave dhe kërpudhave që janë kryesisht përgjegjëse për alergjitë. Shtrati duhet të jetë prej fibrave natyrale të cilat lejojnë djersitje të mirë dhe për këtë arsye një gjumë të rehatshëm. Mbulesat duhet të jenë të ngrohta dhe të lehta, në mënyrë që të shmangen djersitja dhe djersitja e tepërt.

Dhe jastëk. Përveç zgjedhjes së dyshekut, duhet t'i kushtoni vëmendje edhe asaj të jastëkut,
duke lëvizur drejt asaj që lejon që koka të fundoset e drejta, në mënyrë që të jetë e lidhur me
Kolona vertebrale. Jastëku pra nuk duhet të jetë shumë i lartë ose shumë i ulët, të ketë një jastëk jastëk pambuku
që lejon djersitjen. Vendosja e jastëkëve midis gjunjëve ose poshtë belit mund t’ju ​​bëjë të supozoni
pozicione më të rehatshme.

>>> Provoni jastëkët tanë për të përmirësuar cilësinë e gjumit tuaj <<<

Merrni një pozicion të rehatshëm në shtrat. Pozicioni më i saktë është ai i shpinë, pasi i lejon shtyllës kurrizore të mbajë një pozicion të saktë, dhe parandalon dhimbjen e shpinës. Sidoqoftë shumë e shohin të pakëndshme dhe preferojnë të flenë në anën në një pozicion veçanërisht të përshtatshëm për gratë shtatzëna pasi promovon qarkullimin. Pozicioni anësor zvogëlon gërhitjen. Në rast të dhimbjes vertebrale mund të jetë e dobishme me një jastëk të madh midis gjunjëve.

Për t'u çlodhur. Nëse nuk mund të flemë, të dalë nga shtrati dhe të bëjmë ndonjë aktivitet tjetër që mund të të qetësojë mendjen: një banjë e nxehtë, të shikosh televizor, të lexosh një libër, të dëgjosh muzikë.

Roli i aktivitetit fizik. Lëvizja dhe sporti janë shumë të rëndësishme për një pushim të mirë, por sportet nuk duhet të praktikohen në orët e vona të mbrëmjes përndryshe adrenalina e prodhuar mund të na bëjë të flemë të vështirë. Idealja është të kryeni ushtrime fizike 5 ose 6 orë para se të shkoni për të fjetur që është koha kur temperatura e trupit bie pas rritjes për shkak të aktivitetit fizik dhe për këtë arsye më të prirur për një gjumë rigjenerues.

Pini një çaj bimor relaksues. Para se të shkoni në shtrat ju mund të pini një çaj bimor bazuar në barishte natyrale që pajtojnë gjumin ndër më të efektshmit: kamomil, lisi, verbena, lulja portokalli, lulja e pasionit dhe valeriani.
Edhe një gotë qumësht i nxehtë, siç sugjerojnë gjyshet, mund të ndihmojë.

 

 

Mjetet juridike natyrore për pagjumësinë

Një tjetër alternative e vlefshme për çajrat bimor janë tabletat, dhe pikat që bëhen gjithnjë me veprim bimor
relaksues ose qetësues vetëm ose në shoqërim midis mjeteve juridike natyrore, më efektivët që gjejmë:

 • fle mireValerian: një nga bimët kryesore dhe mbase më i përdoruri për të luftuar problemet e gjumit dhe është gjithashtu i përshtatshëm për ankthin dhe stresin. Përdorimi i tij është shumë i lashtë.
 • Balsami i limonit: duket se kryen një veprim të dyfishtë qetësues si në sistemin nervor ashtu edhe në sistemin e stomakut, duke lehtësuar për shembull dhimbjen e stomakut ose ndjenjën e rëndimit, të shkaktuar nga stresi ose tensioni.
 • L’ eskolzia: përdoret për të përmirësuar cilësinë e gjumit dhe gjithashtu zvogëlon kohën që duhet për të fjetur.
 • Hawthorn: është veçanërisht e dobishme për ata njerëz pak’ në ankth se nuk mund të flenë.
 • Kamomili: nuk është si duhet qetësues, por qetësohet, për këtë arsye përdoret kryesisht nga ata që vuajnë nga dhimbje barku ose çrregullime të tretjes, në fakt zvogëlon spazmat e barkut dhe ngërçet dhe lehtëson tretjen.

Burimi: www.benessere360.com